Wszyscy na co dzień korzystamy z różnego rodzaju opakowań kartonowych – czy to zamawiając pizzę z ulubione pizzerii, czy też pakując się przy przeprowadzce do nowego domu. Wiele osób zastanawia się, jak produkuje się kartony. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na to pytanie.

Krok po kroku

Kartony produkuje się z tektury. Kluczowe znaczenie ma jej jakość – to właśnie ona ma najważniejszy wpływ na wytrzymałość kartonu. Do produkcji tektury używa się makulatury i ścieru drzewnego, które poddaje się odpowiedniej obróbce termicznej oraz chemicznej. Najpierw uzyskuje się tzw. liner, czyli cienkie arkusze, które skleja się warstwowo, by utworzyły tekturę. W przypadku tektury falistej trwale falisty kształt nadaje się w tekturnicy, na tzw. wałach ryflowanych. Im więcej warstw tektury, tym bardziej wytrzymały jest dany karton. Te, których używają firmy przeprowadzkowe, mogą mieć nawet siedem warstw! Gotową tekturę następnie poddaje się wykrajaniu pod określony wymiar. Jeśli takie jest życzenie klienta, kartony dodatkowo się indywidualizuje. Na pudełkach wykonuje się nadruki, nakleja naklejki, wykańcza folią lub ozdobnym, gładkim papierem. Aby karton był gotowy do użycia, oczywiście konieczne jest jeszcze jego złożenie. Przy dużych zamówieniach złożenie kartonów jest zazwyczaj po stronie klienta. W formie płaskiej łatwiej (i taniej) się je transportuje i magazynuje. Czasami jednak klienci wolą otrzymać gotowe, złożone opakowania kartonowe.

Produkt szyty na miarę

Chociaż proces produkcji kartonów zawsze wygląda podobnie, klienci mają wiele możliwości dopasowania kartonowych opakowań do potrzeb swojej firmy. Zwróćmy uwagę, że nawet producenci ciężkiego RTV korzystają z solidnych opakowań tekturowych pokrytych folią, dzięki której opakowanie staje się odporne na działanie wilgoci. Producenci win czasami sprzedają je w eleganckich, tekturowych torebkach, które zabezpieczają butelkę i ułatwiają jej przenoszenie. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który chciałby stworzyć opakowania kartonowe dla potrzeb swojej firmy, zachęcamy do kontaktu. Z przyjemnością podpowiemy, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej!

Masz pytania??

Skontaktuj się już teraz!